Nowy Jork, część 1: o symbolach

Ostatni skręt. Pod skrzydłem pojawia się panorama Manhattanu. Długo wyczekiwana chwila, teraz staje się namacalna, Twoja, jedyna. Słońce odbija się w szkle budynków, które stopniowo tracisz z oczu. Koła stykają się z pasem, samolot hamuje, podjeżdża pod gate. Terminal, kontrola graniczna, bagaż. I jesteś. Czas skonfrontować Nowy Jork wyobrażeń z rzeczywistością.

Od czego zacząć? Od mapy. Nanieś na nią swoją listę i sprawdź odległości. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być blisko. Sprawdź skalę. Marsz z Central Parku do One WTC to ponad 4 mile, a po drodze jest tyle ciekawych miejsc wartych zobaczenia… Dlatego jeśli chcesz wycisnąć z czasu spędzonego w NYC maksymalnie dużo – trzeba planować. Natomiast jakkolwiek skrupulatnie tego nie zrobisz okaże się, że masz za mało czasu. Nowy Jork jest miastem, które pochłonie dowolną ilość czasu jaką zechcesz mu poświęcić.

Ja w Nowym Jorku spędziłam 4 szalenie intensywne dni. Moje wrażenia przedstawię w pięciu odcinkach. Zacznę od nowojorskich symboli.

Statua Wolności

Aby dowiedzieć się więcej o jej historii – a myślę, że warto – polecam stronę National Park Service, która pomoże Ci zgłębić to, co przeczytasz na Wikipedii.Niezaprzeczalny symbol Ameryki i jej dumy. Wysoka na 96 metrów, wykonana z miedzi, Lady Liberty trzyma w jednej ręce pochodnię, a w drugiej tabula ansata (tablicę z uchwytami w kształcie trapezu równoramiennego) z datą przyjęcia Deklaracji Niepodległości. Pod jej stopami – czego na większości zdjęć nie widać – leży pęknięty łańcuch. Została wręczona Stanom Zjednoczonym w 1886 roku od Narodu Francuskiego. Symbolizuje oczywiście wolność – wywalczoną podczas Wojny Secesyjnej. Była to przede wszystkim wolność od niewolnictwa, któremu przeciwna była Północ pod wodzą Abrahama Lincolna. Szacuje się, że do 1924 roku Statua powitała w Stanach 14 milionów imigrantów, jednocześnie stając się symbolem nadziei na lepsze życie.

Statua Wolności - zdjęcie z promu na Staten Island

Statua Wolności – zdjęcie z promu na Staten Island

Battery Park, z którego wypływają promy, znajduje się blisko One WTC oraz memoriału i muzeum zamachów 11 września. Dobrym pomysłem jest połączyć wizytę w tych miejscach. Czasowo – w zależności od tempa zwiedzania – powinna zająć minimum pół dnia.Jeśli chcesz zobaczyć ją z bliska lub dostać się do środka, musisz wykupić wycieczkę promem. Koszt dla osoby dorosłej wynosi $21, w cenie jest m.in. wejście na koronę oraz przeprawa promem z Battery Park na Liberty Island, a stamtąd na Ellis Island i powrót. Dostępne są też opcje tańsze (bez wejścia na koronę) po $18.

Zniechęcona dłuuugą kolejką, sprawdzałam wyjątkowość Statuy z pokładu darmowego promu płynącego na Staten Island (patrz zdjęcie wyżej). Swoją drogą, promy oferują kapitalny widok na Manhattan.

Górująca nad Dolnym Manhattanem wieża One WTC. Zdjęcie z promu na Staten Island.

Górująca nad Dolnym Manhattanem wieża One WTC. Zdjęcie z promu na Staten Island.

One World Trade Center

One WTC mierzy 1776 stóp (541 m), co nawiązuje do roku podpisania Deklaracji Niepodległości.Pozostając przy symbolach wolności, kilka słów o One World Trade Center. Najwyższa wieża na Zachodniej Półkuli, nazywana była Wieżą Wolności (ang. Freedom Tower) do 2009 roku. Wybudowano ją w miejscu, w którym przed zamachami 11 września 2001 mieścił się budynek 6 World Trade Center. Przejęła adres wieży północnej, która została zaatakowana jako pierwsza (ówcześnie również numerowanej jako One World Trade Center).

Imponująca wieża One WTC

Imponująca wieża One WTC

W budynku znajduje się One World Observatory, otwarte 29 maja 2015. Niestety nie miałam możliwości wejść do środka, ponieważ byłam tam miesiąc za wcześnie…

9/11 Memorial

Skoro już mowa o górującej nad Manhattanem One WTC, wspomnieć muszę koniecznie o miejscu upamiętniającym bliźniacze wieże zburzone w wyniku zamachu 11 września. Zwycięski projekt to Reflecting Absence autorstwa Michaela Arada i Petera Walkera. Kompleks składa się z dwóch zapadających się w ziemię basenów otoczonych dębami. Wokół basenów wypisano imiona i nazwiska ofiar zamachu (również tych, którzy zginęli na pokładach samolotów, w Pentagonie, oraz ofiar zamachu z 1993 roku). Przy basenach znajduje się 9/11 Museum.

Szczegół pomnika WTC

Szczegół pomnika WTC

Atmosfera miejsca jest – mimo tłumów, wycieczek szkolnych i turystów z całego świata – raczej smutna i pełna refleksji. Widać, że zamach wstrząsnął amerykańskim poczuciem wolności. Jednak jak to Amerykanie, idą dalej, budując na zdobytym doświadczeniu. Dla mnie osobiście było znaczącym wydarzeniem znaleźć się w miejscu tragedii, której relację oglądałam na żywo w telewizji, jako nastoletnia dziewczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.