Jak się spakować na górską wędrówkę

Lubię podróże – małe i duże. Szczególnie dlatego, że każda jest inna i niepowtarzalna. W ostatnich latach upodobałam sobie górskie wędrówki. Jednak podczas nich nie zawsze było mi do śmiechu. By wracać w radosnych podskokach musiałam się nauczyć kilku rzeczy. Jedną z nich było mądre spakowanie plecaka, do czego skutecznie przekonała mnie niespodziewana burza w Tatrach.

Historia pewnej wycieczki

Był sierpień, temperatura sięgała 34 st. Celsjusza. Zmierzaliśmy na Przełęcz Chałubińskiego. Po lunchu przy Morskim Oku ruszyliśmy żółtym szlakiem. Na niebie pojawiało się coraz więcej chmur. Przy rozejściu szlaków Pod Mnichem, zaczęło kropić. Chwilę później rozpętała się potężna burza. Temperatura spadła nagle o 10 stopni, a poczucie zimna potęgowały moje przemoczone spodnie. Całe szczęście, że kurtka trzymała wodoszczelność… Trzeba było wrócić do schroniska bez chwili zwłoki. Gdy zeszliśmy, znów wyszło słońce, ale świeciło delikatnie, zza chmur. Nie było nawet 20 stopni. Nic nie chciało schnąć. Doszczętnie przemoczona obeszłam wokół Morskie Oko, a następnie z resztą ekipy udaliśmy się do autokaru zaparkowanego przy Palenicy Białczańskiej. Ciekawe było to doświadczenie, nie powiem. Ale postanowiłam już nigdy nie spędzić trzech godzin w autobusie w mokrych spodniach ;). Od tamtej pory przestrzegam listy 10 rzeczy, które w lecie koniecznie trzeba zabrać ze sobą w góry.

Ostatnie chwile przed burzą. Pięknie oświetlony Czarny Staw Pod Rysami.

Ostatnie chwile przed burzą. Pięknie oświetlony Czarny Staw Pod Rysami.

10 rzeczy, które w lecie trzeba zabrać ze sobą w góry

Uwaga: lista może (i powinna) zmieniać się w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, doświadczenia i celu wycieczki.

1. Woda

To chyba najbardziej podstawowa sprawa. Połączenie wysiłku i wysokich temperatur sprzyja odwodnieniu. Zatem pić trzeba dużo i często. Na cały dzień powinniśmy mieć przynajmniej jedną 1,5-litrową butelkę (na osobę), ale i to może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, by zakupić dodatkową porcję w schronisku.

Ciekawą alternatywą dla butelki jest bukłak. Niesiemy go w plecaku i dzięki rureczce możemy popijać właściwie w dowolnym momencie. Ja ostatnio zakupiłam samą rurkę z adapterami na różne butelki. Sprawdziła się wyśmienicie podczas ostatniej wędrówki.

2. Nakrycie głowy i/lub okulary przeciwsłoneczne

Ekspozycja w górach jest spora, dlatego zawsze będziemy bardziej narażeni na „nieodczuwalny” upał. Chrońmy głowę stosując czapkę, bandamę, kapelusz – według uznania. Jeśli preferowane przez Ciebie nakrycie głowy nie pomaga osłonić oczu, zabierz koniecznie okulary przeciwsłoneczne.

3. Krem do opalania

Mimo iż temperatura wydaje nam się znośna (im wyżej jesteśmy, tym jest chłodniej), słońce opala nas intensywnie. Dlatego całodniowa wycieczka może skończyć się mocną opalenizną. By uniknąć cierpienia i oparzeń bierzmy ze sobą krem do opalania i pamiętajmy by smarować się nim nie tylko przed, ale również w trakcie wyprawy.

4. Podstawowy zestaw awaryjny

Czyli zapasowy zestaw ciuchów. Bierzemy: bieliznę, skarpetki, spodnie i bluzkę. Przyda się na wypadek przemoczenia w deszczu, możliwych przetarć, potrzeby odświeżenia (choćby ubrania).

5. Zestaw deszczowy

Dla mnie to polar, kurtka „nieprzemakalna”, oraz pokrowiec na plecak (dodatkowe wyposażenie, jeśli Twój plecak górski nie ma tego w standardzie). Polar dlatego, że temperatura w górach jest zmienna – wyraźnie spada szczególnie po deszczu. Jeśli jesteś wysoko, sama kurtka – chroniąca Cię przez jakiś czas od wody – nie ogrzeje Cię. Pokrowiec uchroni zawartość Twojego plecaka, albo przynajmniej zmniejszy jego przemoczenie.

6. Apteczka

Może „apteczka” to zbyt wielkie słowo, ale warto mieć ze sobą przynajmniej plastry, bandaż i wodę utlenioną.

7. Gotówka

Jest niezbędna w górach. W schronisku kartą nie zapłacimy. Owszem, są wyjątki, ale nigdy nie wiadomo, kiedy akurat terminal będzie nieczynny. Busy czy taksówki, które mogą okazać się potrzebne w Twojej trasie, również pobierają opłaty gotówką. Za oscypek lub inny wyrób regionalny, który zechcesz ze sobą przywieźć, też będziesz płacić gotówką. Kartę weź ze sobą tylko „na wszelki wypadek”.

8. Telefon

Rzecz, którą chyba każdy zawsze ma przy sobie. Pamiętaj by go naładować przed wycieczką. Jeśli masz smartphone’a, to nie baw się zbyt długo – pamiętaj, że bateria musi wystarczyć Ci na cały dzień, a być może i wieczór.

Zapisz w nim numer do GOPR oraz TOPR: 985. Z nadzieją, że nigdy nie będziesz potrzebować z niego skorzystać.

9. Zegarek

Zwykły, na rękę. Po to by co chwila nie sięgać po telefon i by wiedzieć jak szybko się poruszamy na szlaku względem mapy. To pomoże nam oszacować czy plan wycieczki jaki sobie założyliśmy jest dla nas wykonalny oraz jak wiele czasu potrzebujemy by dotrzeć do kolejnego „punktu kontrolnego” (np. schroniska).

Prócz zegarka na ręce warto też wiedzieć kiedy zachodzi słońce. Pamiętajmy, że słońce w górach zachodzi nieco wcześniej, a po zmroku trudność wycieczki może drastycznie wzrosnąć.

10. Mapa

Podczas planowania wycieczki w domu korzystam z mapa-turystyczna.pl – polecam ją z czystym sercem.Chciałoby się rzec: oczywista oczywistość. Masz ją pewnie w telefonie, a trasę sprawdzasz używając jednego z dostępnych serwisów. A co jeśli braknie zasięgu? Wyczerpie się bateria? Bez względu na to jak bardzo ufasz technologii, zabierz ze sobą papierową mapę. Waży niewiele, zajmuje równie mało miejsca w plecaku, a może okazać się Twoim najlepszym przyjacielem podczas wyprawy.

Czy jest coś jeszcze?

To lista dziesięciu rzeczy, o których ja zawsze pamiętam. Dodatkowo do plecaka wrzucam czołówkę, a jeśli jadę w Tatry – rękawiczki. Dlaczego? Czołówka dlatego, że często (szczególnie gdy dzień jest krótszy) wracam w półmroku. Rękawiczki w Tatry ze względu na łańcuchy i skały na szlaku.

I jeszcze jedna, aż tak oczywista rzecz, że prawie o niej zapomniałam: jedzenie. Zawsze pamiętaj by mieć w plecaku kanapki na drogę oraz coś wysokokalorycznego (najlepiej czekoladę). Jeśli opadniesz z sił, kostka czekolady zawsze postawi Cię na nogi. A jeśli burza zmusi Cię do odwrotu – poprawi Ci humor :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.